Strona główna VI Bałtyckiego Festiwalu Nauki
szukanie zaawansowane
 
       XXVIII Kawiarnia Naukowa
Kawiarnia Naukowa BFN

Rada Rektorów Województwa Pomorskiego
Centrum Informatyczne Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej
CI TASK

oraz
Hotel Rezydent*****
Hotel Rezydent*****

w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki
mają zaszczyt zaprosić Państwa do Kawiarni Naukowej
w Hotelu Rezydent***** w Sopocie (Plac Konstytucji 3 Maja 3)
na cykl popularnonaukowych spotkań z wybitnymi postaciami polskiej nauki

31 stycznia 2008 roku (czwartek), godz. 18:00
prof. dr hab. Piotr Kwiek (Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego)
Tajemniczy świat holografii

Będzie można dowiedzieć się, jak przygotowuje się i wyświetla obrazy holograficzne w świetle laserowym. Hologramy które zostaną pokazane zostały specjalnie przygotowane z myślą o Kawiarni Naukowej BFN. Odbędzie się również pokaz laserów i będzie można zajrzeć do środka, by zobaczyć, jak są zbudowane.

Piotr Kwiek urodził się w 1949 roku w Poznaniu. Jego ojciec był profesorem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (UAM) w Poznaniu, a matka historykiem sztuki. W grudniu 1962 roku prof. Marek Kwiek zginął w katastrofie lotniczej w pobliżu lotniska Okęcie w Warszawie pozostawiając szóstkę dzieci (trzynastoletni wówczas Piotr Kwiek był w kolejności piątym dzieckiem).

Po ukończeniu w 1973 roku fizyki na UAM Piotr Kwiek (gdzie był zatrudniony przez pół roku jako student-stażysta), znalazł pracę na Uniwersytecie Gdańskim. Pracę habilitacyjną zatytułowaną ‘Pole bliskie i dalekie w zjawisku ugięcia światła na dwóch falach ultradzwiękowych’ ukończył w 1983 roku (do najbardziej przełomowych wniosków doszedł w celi aresztu śledczego w Gdyni!). Ze względów politycznych Centralna Komisja Kwalifikacyjna nie uznała tej pracy jako habilitacji. Dopiero na fali szykujących się zmian habilitacja została uznana i 1 kwietnia 1988 roku został docentem naukowo-badawczym (o fakcie tym został powiadomiony dwa miesiące później wraz z decyzją, że nie mam prawa do nauczania studentów). W marcu 1990 roku ówczesne władze UG podjęły nieudaną próbę zwolnienia docenta Kwieka z pracy za odmowę złożenia ślubowania. Szczęśliwie minister Szkolnictwa Wyższego profesor Henryk Samsonowicz nie przychylił się do wniosku Rektora UG.

W 1992 roku Piotr Kwiek otrzymał stanowisko profesora nadzwyczajnego w UG, a w roku 1999 otrzymał tytuł profesora. Decyzja o nieodebraniu tytułu profesora z rąk Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego znowu podzieliła środowisko akademickie na tych, co rozumieli i popierali ten gest (niestety w mniejszości) i tych, co byli oburzeni jego postawą.

W 2000 roku pojawił się pierwszy artykuł ‘Największa kontrabanda środkowej Europy’ ujawniający dotąd nieznane fakty z działalności podziemnej ‘Solidarności’ z udziałem profesora (‘30 dni’, nr 5, 2000 r.). Kolejne szczegóły odsłania książka Dariusza Wilczaka ‘Solidarność ponad stan’ z 2006 roku.

Dzisiaj pytany o swoje największe sukcesy profesor mówi, że to właśnie z działalności w podziemnej 'Solidarności' jest najbardziej dumny - bardziej niż z licznych osiągnięć naukowych, jakie miał w Polsce i za granicą. Profesor Kwiek przede wszystkim zajmuje się akustooptyką, czyli oddziaływaniem światła z falami dźwiękowymi oraz fotodynamiczną diagnostyką nowotworów. Wypromował trzech doktorów. Jest zastępca dyrektora Instytutu Fizyki Doświadczalnej ds. naukowych.

Wstęp do Kawiarni Naukowej jest wolny

Do tej pory gośćmi Kawiarni Naukowej BFN byli:
- w październiku 2007 r.: prof. dr hab. Tomasz Szkudlarek (Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego), Edukacja i polityka
- we wrześniu 2007 r.: prof. dr hab. Regina Pawłowska (Wydział Filologiczno-Historyczny Uniwersytetu Gdańskiego), Zacznij mówić, a powiem Ci, kim jesteś
- w maju 2007 r.: doc. dr hab. Paweł Schlichtholz (Instytut Oceanologii PAN w Sopocie), Zakłócenia w globalnej cyrkulacji oceanicznej, czyli dlaczego grozi nam gwałtowna zmiana klimatu?
- w kwietniu 2007 r.: dr hab. n. med. Jan Rogowski, prof. AMG (Akademia Medyczna w Gdańsku), Serce domem duszy – czy bezduszna maszyna?
- w marcu 2007 r.: prof. dr hab. Andrzej Piskozub (Wyższa Szkoła Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku), Świat i Europa w XXI wieku - integracja, ale jaka?
- w lutym 2007 r.: prof. dr hab. Małgorzata Książek-Czermińska (Wydział Filologiczno-Historyczny Uniwersytetu Gdańskiego), Poezja i fotografia czyli o doświadczeniu, dokumencie i wyobraźni
- w styczniu 2007 r.: prof. dr hab. Anna Zielińska-Głębocka (Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Gdańskiego), Integracja monetarna w Unii Europejskiej - wyzwania dla Narodowego Banku Polskiego. Czy NBP stanie na wysokości zadania?
- w listopadzie 2006: doc. dr hab. Jacek Piskozub (Instytut Oceanologii PAN w Sopocie), Od Wielkiego Wybuchu do Ciemnej Materii oraz co oceanografowie mają z tym wspólnego?
- we wrześniu 2006: prof. Piotr Kusiewicz (Akademia Muzyczna w Gdańsku), O drogach od Chopina wiodących...
- w maju 2006: prof. dr hab. med. Bolesław Rutkowski (Akademia Medyczna w Gdańsku), Przewlekłe choroby nerek - niedoceniany problem epidemiologiczny
- w kwietniu 2006: prof. dr hab. Bohdan Dziemidok (Uniwersytet Gdański), O kłopotach ze szczęściem
- w marcu 2006: prof. dr hab. inż. Piotr Jan Kowalik, czł. koresp. PAN (Politechnika Gdańska), Czy Żuławom - jedynej polskiej depresji - grozi powódź stulecia?
- w lutym 2006: dr hab. Zbigniew Szawarski, prof. Uniwersytetu Warszawskiego, Mądrość i sztuka leczenia
- w styczniu 2006: prof. dr hab. Maciej Gromadzki (Zakład Ornitologii PAN w Gdańsku), Czy ptaki wędrujące nad Polską przyniosą ptasią grypę?
- w listopadzie 2005: dr hab. Natalia Gorska (Instytut Oceanologii PAN w Sopocie), Dlaczego zwierzęta morskie mówią?
- w październiku 2005: dr hab. Krzysztof E. Skóra (Uniwersytet Gdański), Ssaki morskie i człowiek w przybrzeżnym ekosystemie naszego morza - czy współistnienie jest możliwe?
- we wrześniu 2005: prof. dr hab. n. med. Jacek Jassem (Akademia Medyczna w Gdańsku), Czy wygramy walkę z rakiem?
- w maju 2005: prof. dr hab. Magdalena Fikus (Instytut Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie), Porozmawiajmy o genetycznie modyfikowanej żywności
- w kwietniu 2005: prof. dr hab. Józef Bachórz (Uniwersytet Gdański), Problem polskiej literatury XIX-wiecznej: romantyzm czy pozytywizm – Mickiewicz czy Prus?
- w marcu 2005: dr Janusz Marszalec (Instytut Pamięci Narodowej), Archiwa służb specjalnych PRL jako źródła historyczne. Szansa czy przekleństwo historyków?
- w lutym 2005: prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn (Uniwersytet Gdański), Czy można leczyć choroby genetyczne?
- w listopadzie 2004: prof. dr hab. inż. Zdzisław Kowalczuk (Politechnika Gdańska), Sztuczna inteligencja – czyli zastosowanie mechanizmów przyrody w rozwiązywaniu problemów technicznych
- w październiku 2004: prof. dr hab. Maciej Żylicz, czł. koresp. PAN (Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej), Czy stres wywołuje nowotwory?
- we wrześniu 2004: prof. dr hab. Jan Marcin Węsławski (Instytut Oceanologii PAN w Sopocie), Globalne ocieplenie - efekt domina w oceanie
- w maju 2004: dr hab. Janusz L. Wiśniewski, prof. Pomorskiej Akademii Pedagogicznej, Molekuły emocji: czy miłość to tylko (neuro)peptyd?
- w kwietniu 2004: dr hab. Dariusz Filar, prof. Uniwersytetu Gdańskiego, Teoria ekonomii i praktyka wielkich finansów
- w marcu 2004: prof. dr hab. Roman Kaliszan, czł. koresp. PAN (Akademia Medyczna w Gdańsku), Kierunki poszukiwań lepszych leków.

  newsletter forum
Projekt i wykonanie: Atena Usługi Informatyczne i Finansowe Sp. z.o.o.

Patroni i sponsorzy


Patroni medialni


Zaprzyjaźnione portale


Partnerzy wybranych projektówVI Bałtycki Festiwal Nauki został wpisany do 'Kalendarza Imprez Wojewódzkich na rok szkolny 2007/2008' Pomorskiego Kuratora Oświaty w rozdziale VI. Imprezy różne (poz. 9)