Strona główna XII Bałtyckiego Festiwalu Nauki
szukanie zaawansowane
 
       VI Kawiarnia Naukowa BFN

Rada Rektorów Województwa Pomorskiego
Prezydent Sopotu
oraz
Hotel Rezydent****
w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki
mają zaszczyt zaprosić Państwa do Kawiarni Naukowej
w Hotelu Rezydent**** w Sopocie (Plac Konstytucji 3 Maja 3)
na cykl popularnonaukowych spotkań z wybitnymi postaciami polskiej nauki

25 listopada 2004 roku (czwartek), godz. 18:00
prof. dr hab. inż. Zdzisław Kowalczuk (Politechnika Gdańska)
Sztuczna inteligencja - czyli zastosowanie mechanizmów przyrody w rozwiązywaniu problemów technicznych

Zdzisław Kowalczuk urodził się w Gdańsku w 1953 roku. Studia w zakresie automatyki i informatyki ukończył na Wydziale Elektroniki Politechniki Gdańskiej w 1978 roku, gdzie też uzyskał stopień doktora nauk technicznych w 1986 roku. Stopień doktora habilitowanego w dyscyplinie automatyka i robotyka został mu nadany w 1993 przez Wydział Automatyki Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Tytuł profesora nauk technicznych uzyskał w 2003 roku.

Od 1978 pracuje w Katedrze Systemów Automatyki Wydziału Elektroniki Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej. Jest autorem ponad 250 opracowań naukowych, w tym 50 artykułów i ponad 150 referatów konferencyjnych. Autor i współautor 6 książek, w tym „Diagnostyka procesów: Modele, Metody sztucznej inteligencji, Zastosowania„ (WNT, 2002) oraz „Fault Diagnosis: Models, Artificial Inteligence, Applications” (Springer, 2004). Odbył kilka staży zagranicznych w latach 1985-1991 (University of Oulu, Australian National University, Technische Hochschule Darmstadt, George Mason University, General Motors Inc.). Zajmuje się projektowaniem i konstrukcją nowoczesnych komputerowych systemów sterowania obiektami rzeczywistymi (z tzw. czasem ciągłym).

Profesor Kowalczuk pełnił szereg funkcji organizacyjnych, jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Pomiarów Automatyki i Robotyki POLSPAR oraz międzynarodowej organizacji inżynierów elektryków i elektroników IEEE w zakresie automatyki i inteligencji obliczeniowej (sztucznej inteligencji). Jest m. in. laureatem Nagród Ministra (MEN, 1990, 2003) oraz Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej FNP'1999 w dziedzinie nauk technicznych za badania w zakresie automatyki.

Wrażliwy na sztukę i muzykę, pasjonuje się sportem, uprawiając przede wszystkim siatkówkę, tenis, piłkę nożną, żeglarstwo oraz narciarstwo.

Wstęp wolny

Do tej pory gośćmi Kawiarni Naukowej BFN byli:
- w październiku 2004: prof. dr hab. Maciej Żylicz, czł. koresp. PAN (Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej), Czy stres wywołuje nowotwory?
- we wrześniu 2004: prof. dr hab. Jan Marcin Węsławski (Instytut Oceanologii PAN w Sopocie), Globalne ocieplenie - efekt domina w oceanie
- w maju 2004: dr hab. Janusz L. Wiśniewski, prof. Pomorskiej Akademii Pedagogicznej, Molekuły emocji: czy miłość to tylko (neuro)peptyd?
- w kwietniu 2004: dr hab. Dariusz Filar, prof. Uniwersytetu Gdańskiego, Teoria ekonomii i praktyka wielkich finansów
- w marcu 2004: prof. dr hab. Roman Kaliszan, czł. koresp. PAN (Akademia Medyczna w Gdańsku), Kierunki poszukiwań lepszych leków.

  newsletter forum
© 2003-2014 Bałtycki Festiwal Nauki
Projekt i wykonanie: ATENA Usługi Informatyczne i Finansowe Sp. z.o.o.


Patroni i sponsorzy


Patroni medialni


Patronaty mediów akademickich


Zaprzyjaźnione portale


Partnerzy wybranych projektówXII Bałtycki Festiwal Nauki został wpisany do 'Kalendarza Imprez Wojewódzkich na rok szkolny 2013/2014' Pomorskiego Kuratora Oświaty w rozdziale 'Inne' (poz. 40)