Strona główna XI Bałtyckiego Festiwalu Nauki

Biuro festiwalu:

dr Tadeusz Zaleski
pełnomocnik
Rady Rektorów Województwa Pomorskiego
ds. Festiwalu Nauki

Uniwersytet Gdański
Dom Studencki nr 7
(wejście od strony
Wydziału Ekonomicznego)
ul. Armii Krajowej 111, pok. V
81-824 Sopot

tel. 58 523 12 08
lub 58 523 10 00 w. 12 08
oraz (+48) 725 99 11 93
faks 58 523 12 52

festiwal@univ.gda.pl
Projekt logo festiwalu:
Rafał Szczawiński

Zdjęcie w nagłówku:
Adam Zajączkowski
-
       Aktualności


ZAPROSZENIE DO LXXI KAWIARNI NAUKOWEJ BFN  
23 maja 2013 roku (czwartek) o godz. 18:00 do Hotelu Rezydent***** w Sopocie (Plac Konstytucji 3 Maja 3) zapraszamy na kolejny wykład popularnonaukowy w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki.
Gościem będzie prof. dr hab. inż. Janusz Rachoń (Politechnika Gdańska) Smutna historia odkrycia, które zmieniło świat
Wstęp do Kawiarni Naukowej jest wolny.

Jeśli zapytamy statystycznego Polaka, kto jest najbardziej w świecie znanym polskim uczonym, to oczywiście padłyby nazwiska przede wszystkim Mikołaja Kopernika czy też Marii Skłodowskiej-Curie. Z kolei jeżeli zapytamy o największych światowych wynalazców, to na czele tej listy byłby Thomas Edison, bez którego na pewno doskwierałby nam brak żarówki i kilku innych rzeczy. Natomiast był taki inżynier i wynalazca, któremu zawdzięczamy niemal całą elektronikę. Bez niego nie byłoby telewizorów, komputerów, telefonów, robotów, kuchenek mikrofalowych, zegarków kwarcowych całej tej technosfery, która nas dzisiaj otacza, a w sercu których znajdują się mikroprocesory, układy scalone na bazie monokryształu krzemu. Co więcej ten uczony był Polakiem. Nazywał się Jan Czochralski i w literaturze światowej jest najczęściej wymienianym i cytowanym polskim uczonym.
Jak to się stało, że niewielu z naszych rodaków zna to nazwisko? Czochralskiego, do niedawna, nie wymieniały podręczniki, nie stawiano mu pomników, nie ma ulic, placów ani nie było szkół jego imienia. Dopiero w roku 2011 prof. Jan Czochralski za swoje wybitne zasługi w dziedzinie inżynierii materiałowej został wpisany do Panteonu Wynalazców i Odkrywców Polskich. A w 60. rocznicę śmierci Jana Czochralskiego Sejm RP ustanowił rok 2013 rokiem Jana Czochralskiego, oddając hołd jednemu z najwybitniejszych polskich uczonych, twórców współczesnej technologii, którego przełomowe odkrycia przyczyniły się do światowego rozwoju nauki.


Zapraszamy (relacje z poprzednich spotkań mozna obejrzeć na stronie Naukowej Interaktywnej Telewizji HD Centrum Informatycznego TASK).

Formularz subskrypcji krótkich informacji o festiwalowych nowościach na stronie www.festiwal.gda.pl/subskrypcja
Zapraszam również na forum dyskusyjne www.festiwal.gda.pl/forum oraz Bałtycki Festiwal Nauki na Facebooku

Data publikacji: 2013-04-30


  newsletter forum
© 2003-2013 Bałtycki Festiwal Nauki  
Projekt i wykonanie: ATENA Usługi Informatyczne i Finansowe Sp. z.o.o.
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Polityki Cookies


Patroni i sponsorzy


Patroni medialni


Zaprzyjaźnione portale


Partnerzy wybranych projektówXI Bałtycki Festiwal Nauki został wpisany do 'Kalendarza Imprez Wojewódzkich na rok szkolny 2012/2013' Pomorskiego Kuratora Oświaty w rozdziale VI. Imprezy różne (poz. 40)