Strona główna XI Bałtyckiego Festiwalu Nauki

Biuro festiwalu:

dr Tadeusz Zaleski
pełnomocnik
Rady Rektorów Województwa Pomorskiego
ds. Festiwalu Nauki

Uniwersytet Gdański
Dom Studencki nr 7
(wejście od strony
Wydziału Ekonomicznego)
ul. Armii Krajowej 111, pok. V
81-824 Sopot

tel. 58 523 12 08
lub 58 523 10 00 w. 12 08
oraz (+48) 725 99 11 93
faks 58 523 12 52

festiwal@univ.gda.pl
Projekt logo festiwalu:
Rafał Szczawiński

Zdjęcie w nagłówku:
Adam Zajączkowski
-
       Aktualności


ZAPROSZENIE DO LXX KAWIARNI NAUKOWEJ BFN  
25 kwietnia 2013 roku (czwartek) o godz. 18:00 do Hotelu Rezydent***** w Sopocie (Plac Konstytucji 3 Maja 3) zapraszamy na kolejny wykład popularnonaukowy w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki.
Gościem będzie prof. dr hab. inż. Janusz Mindykowski (Akademia Morska w Gdyni) Dokąd zmierzamy? Jakość energii elektrycznej a statki morskie
Wstęp do Kawiarni Naukowej jest wolny.

Energia elektryczna jest podstawowym medium zasilającym różnorodne obiekty i instalacje przemysłowe, często o dużej złożoności technicznej, wykorzystujące najbardziej zaawansowane technologie. Jakość energii elektrycznej można porównać do jakości paliwa stosowanego między innymi w przemyśle motoryzacyjnym. Nawet najbardziej wyrafinowane i zaawansowane technicznie konstrukcje pojazdów, nie mogą być w pełni wykorzystane przy zastosowaniu paliwa o zaniżonej liczbie oktanowej. Podobnie, wszelkie układy, systemy czy też obiekty technologiczne, przy zasilaniu energią elektryczną o zaniżonych parametrach jakościowych, nie mogą być wykorzystane efektywnie, gdyż generowane są wówczas dodatkowe straty, maleje także ich niezawodność i bezpieczeństwo eksploatacji.
Z uwagi na nieprzewidywalność wielu czynników pogodowych, technicznych i ludzkich, powyższe stwierdzenia odnoszą się również, i to w szczególnym stopniu, do energetyki okrętowej. Problematyka badań i oceny jakości energii elektrycznej na statkach ma istotne znaczenie dla szeroko rozumianej efektywności i bezpieczeństwa transportu morskiego, co przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo załóg statków i pasażerów, a także bezpieczeństwo przewożonych towarów i ochronę środowiska morskiego.
W świetle obecnego stanu wiedzy i doświadczeń ostatnich kilkunastu lat można postawić kilka pytań. Czy jakość energii elektrycznej na statkach można mierzyć? Jakie są kryteria jej oceny? Czy istnieje kontekst prawny procesu oceny? Czy zaniżona jakość energii elektrycznej w sieci okrętowej może być przyczyną katastrofy morskiej? Czy można sterować jakością energii elektrycznej?
Przedstawiony wykład będzie nie tylko próbą odpowiedzi na tak sformułowane pytania, ale przede wszystkim próbą wyjaśnienia kilku kontrowersyjnych zagadnień związanych z oceną jakości energii elektrycznej na statkach morskich i jej konsekwencjami.


Zapraszamy (relacje z poprzednich spotkań mozna obejrzeć na stronie Naukowej Interaktywnej Telewizji HD Centrum Informatycznego TASK).

Formularz subskrypcji krótkich informacji o festiwalowych nowościach na stronie www.festiwal.gda.pl/subskrypcja
Zapraszam również na forum dyskusyjne www.festiwal.gda.pl/forum oraz Bałtycki Festiwal Nauki na Facebooku

Data publikacji: 2013-04-04


  newsletter forum
© 2003-2013 Bałtycki Festiwal Nauki  
Projekt i wykonanie: ATENA Usługi Informatyczne i Finansowe Sp. z.o.o.
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Polityki Cookies


Patroni i sponsorzy


Patroni medialni


Zaprzyjaźnione portale


Partnerzy wybranych projektówXI Bałtycki Festiwal Nauki został wpisany do 'Kalendarza Imprez Wojewódzkich na rok szkolny 2012/2013' Pomorskiego Kuratora Oświaty w rozdziale VI. Imprezy różne (poz. 40)