Strona główna XI Bałtyckiego Festiwalu Nauki

Biuro festiwalu:

dr Tadeusz Zaleski
pełnomocnik
Rady Rektorów Województwa Pomorskiego
ds. Festiwalu Nauki

Uniwersytet Gdański
Dom Studencki nr 7
(wejście od strony
Wydziału Ekonomicznego)
ul. Armii Krajowej 111, pok. V
81-824 Sopot

tel. 58 523 12 08
lub 58 523 10 00 w. 12 08
oraz (+48) 725 99 11 93
faks 58 523 12 52

festiwal@univ.gda.pl
Projekt logo festiwalu:
Rafał Szczawiński

Zdjęcie w nagłówku:
Adam Zajączkowski
-
       Aktualności


ZAPROSZENIE DO LXVIII KAWIARNI NAUKOWEJ BFN  
28 lutego 2013 roku (czwartek) o godz. 18:00 do Hotelu Rezydent***** w Sopocie (Plac Konstytucji 3 Maja 3) zapraszamy na kolejny wykład popularnonaukowy w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki.
Gościem będzie prof. dr hab. inż. Antoni Z. Nowakowski (Politechnika Gdańska): Podczerwień – niewidzialne promieniowanie termiczne w diagnostyce technicznej i medycznej
Wstęp do Kawiarni Naukowej jest wolny.

Obrazowanie w podczerwieni przez dziesiątki lat stanowiło tajemną domenę zainteresowań wojska i służb specjalnych. W Polsce dziedzina ta stała się dostępna dla zastosowań cywilnych dopiero w latach dziewięćdziesiątych, po zmianie systemu politycznego i zniesieniu embarga na tego typu sprzęt. Ostatnie dziesięć lat to gwałtowny rozwój tej techniki, w związku z udostępnieniem dla celów cywilnych tanich kamer z matrycami niechłodzonych detektorów podczerwieni (FPA).
Omówione zostaną właściwości systemów zobrazowania termalnego, ich możliwości i ograniczenia. Krótko scharakteryzowane zostaną postępy rozwoju metod nieinwazyjnego badania struktury obiektów z wykorzystaniem pobudzenia termicznego. Zademonstrowane zostaną wyniki prac badawczych prowadzonych w Katedrze Inżynierii Biomedycznej Politechniki Gdańskiej, we współpracy z GUMed, z katedrami Chirurgii Plastycznej, Chirurgii Onkologicznej oraz Kardiochirurgii. Rozwijane aplikacje to m.in. aktywna termografia dynamiczna w diagnostyce oparzeń, w ocenie jakości interwencji kardiochirurgicznych, w mammografii czy w przeszczepach rekonstrukcyjnych.


Zapraszamy (relacje z poprzednich spotkań mozna obejrzeć na stronie Naukowej Interaktywnej Telewizji HD Centrum Informatycznego TASK).

Formularz subskrypcji krótkich informacji o festiwalowych nowościach na stronie www.festiwal.gda.pl/subskrypcja
Zapraszam również na forum dyskusyjne www.festiwal.gda.pl/forum oraz Bałtycki Festiwal Nauki na Facebooku

Data publikacji: 2013-02-01


  newsletter forum
© 2003-2013 Bałtycki Festiwal Nauki  
Projekt i wykonanie: ATENA Usługi Informatyczne i Finansowe Sp. z.o.o.
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Polityki Cookies


Patroni i sponsorzy


Patroni medialni


Zaprzyjaźnione portale


Partnerzy wybranych projektówXI Bałtycki Festiwal Nauki został wpisany do 'Kalendarza Imprez Wojewódzkich na rok szkolny 2012/2013' Pomorskiego Kuratora Oświaty w rozdziale VI. Imprezy różne (poz. 40)