Strona główna XI Bałtyckiego Festiwalu Nauki

Biuro festiwalu:

dr Tadeusz Zaleski
pełnomocnik
Rady Rektorów Województwa Pomorskiego
ds. Festiwalu Nauki

Uniwersytet Gdański
Dom Studencki nr 7
(wejście od strony
Wydziału Ekonomicznego)
ul. Armii Krajowej 111, pok. V
81-824 Sopot

tel. 58 523 12 08
lub 58 523 10 00 w. 12 08
oraz (+48) 725 99 11 93
faks 58 523 12 52

festiwal@univ.gda.pl
Projekt logo festiwalu:
Rafał Szczawiński

Zdjęcie w nagłówku:
Adam Zajączkowski
-
       Aktualności


ZAPROSZENIE DO LXVII KAWIARNI NAUKOWEJ BFN  
31 stycznia 2013 roku (czwartek) o godz. 18:00 do Hotelu Rezydent***** w Sopocie (Plac Konstytucji 3 Maja 3) zapraszamy na kolejny wykład popularnonaukowy w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki.
Gościem będzie prof. dr hab. med. Andrzej Szutowicz (Gdański Uniwersytet Medyczny): Nasz „układ” cholinergiczny. Jak z niego korzystamy?
Wstęp do Kawiarni Naukowej jest wolny.

Neurony cholinergiczne stanowią niewielką populację całej puli komórek ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. Niemniej spełniają one kluczową rolę w formowaniu naszej osobowości, naszych kontaktach z otaczającym światem, procesach zapamiętywania, naszym życiu emocjonalnych, decydują o naszej inteligencji. Neurony cholinergiczne rdzenia kręgowego zapewniaja nam sprawność motoryczną. Pełnią funkcje wegetatywne regulując perystaltykę jelit, wydzielanie śliny i innych soków ustrojowych, napięcie ściany oskrzeli, szerokość źrenic, wypełnienie ciał jamistych prącia i wiele innych funkcji naszego organizmu. Sprawność jego działania zależy od dostatecznej podaży glukozy i acetylo-Koenzymu A oraz choliny dla enzymu acetylotransferazy cholinowej syntetyzującego acetylocholinę w zakończeniach synaptycznych. Czynność neurony cholinergicznych, tak jak i innych układów neuroprzekaźnikowych podlega niezwykle precyzyjnej regulacji przez inne neurony. To one decydują o naszych zdolnościach intelektualnych, rozlicznych talentach, umiejętności znajdowania własnej drogi życiowej, po prostu o naszej mądrości, która przeważnie przewyższa tą posiadaną przez naszych „braci mniejszych”. Ta niezwykła złożoność zapewnia nam wszechstronność i precyzję naszych działań leżących u podstaw niezwykłego rozwoju gatunku ludzkiego. Z drugiej strony układ cholinergiczny czyni nas niezwykle wrażliwymi na różne oddziaływania środowiskowe w tym na czynniki patologiczne. Nic dziwnego, że często dochodzi zaburzeń funkcji neuronów cholinergicznych, które przybierają postać fenotypową chorób otępiennych, psychoz a czasem do zachowań, które traktujemy jako tzw. głupotę. Wbrew pozorom, diagnoza tego ostatniego zjawiska nie jest ani łatwa ani oczywista. Przedstawiany wykład zaprezentuje próbę analizy tego zjawiska.

Zapraszamy

Formularz subskrypcji krótkich informacji o festiwalowych nowościach na stronie www.festiwal.gda.pl/subskrypcja
Zapraszam również na forum dyskusyjne www.festiwal.gda.pl/forum oraz Bałtycki Festiwal Nauki na Facebooku

Data publikacji: 2013-01-03


  newsletter forum
© 2003-2013 Bałtycki Festiwal Nauki  
Projekt i wykonanie: ATENA Usługi Informatyczne i Finansowe Sp. z.o.o.
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Polityki Cookies


Patroni i sponsorzy


Patroni medialni


Zaprzyjaźnione portale


Partnerzy wybranych projektówXI Bałtycki Festiwal Nauki został wpisany do 'Kalendarza Imprez Wojewódzkich na rok szkolny 2012/2013' Pomorskiego Kuratora Oświaty w rozdziale VI. Imprezy różne (poz. 40)