Społeczna rola nauki sprowadza się dziś do tych trzech obszarów. W przeszłości ograniczała się tylko do nauki, czyli tworzenia nowej wiedzy oraz edukacji, czyli przekazywania tej wiedzy, traktując innowacyjność motywowaną zyskiem jako będącą poniżej godności uczonego. Jednak naciski tak polityczne jak i gospodarcze sprawiły, że innowacyjność zaczęto uważać za podstawowy obowiązek naukowców.
Zapewne dlatego w krajach mających wysoki poziom gospodarczy (słynna gospodarka oparta na wiedzy) większość badaczy pracuje w instytucjach komercyjnych zajmujących się tworzeniem innowacji. Inaczej jest w Polsce, bowiem w naszym kraju około 70% naukowców pracuje na uczelniach i to publicznych, starając się z najwyższym trudem sprostać tym trzem zadaniom. Jest to prawdopodobnie zadanie niewykonalne i dlatego przy niezłym poziomie tworzonej w Polsce nauki, przy gigantycznym rozwoju edukacji, innowacyjność mierzona choćby liczbą patentów, kuleje. Poszukiwanie dróg wyjścia z tego „trójkąta bermudzkiego” powinno być głównym zadaniem wszystkich odpowiedzialnych za rozwój polskiej nowoczesnej nauki.
XII Bałtycki Festiwal Nauki został wpisany do 'Kalendarza Imprez Wojewódzkich na rok szkolny 2013/2014' Pomorskiego Kuratora Oświaty w rozdziale 'Inne' (poz. 40)