Strona główna VII Bałtyckiego Festiwalu Nauki
Biuro festiwalu:

dr Tadeusz Zaleski
pełnomocnik
Rady Rektorów Województwa Pomorskiego
ds. Festiwalu Nauki

Uniwersytet Gdański
Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki
ul. Wita Stwosza 57, p. 74
80-952 Gdańsk-Oliwa

tel. (+58) 523 25 60
lub w. 25 60
oraz (+48) 725 99 11 93
faks (+58) 523 25 10
lub w. 25 10

festiwal@univ.gda.pl
Projekt logo festiwalu:
Rafał Szczawiński
       Aktualności


ZAPROSZENIE DO XL KAWIARNI NAUKOWEJ BFN  
28 maja 2009 roku (czwartek) o godz. 18:00 do Hotelu Rezydent***** w Sopocie (Plac Konstytucji 3 Maja 3) zapraszamy na kolejny wykład popularnonaukowy w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki.
Gościem będzie prof. dr hab. inż. Andrzej Wiszniewski (Politechnika Wrocławska): Bermudzki trójkąt nauki: wiedza, edukacja i innowacje.
Wstęp do Kawiarni Naukowej jest wolny.

Społeczna rola nauki sprowadza się dziś do tych trzech obszarów. W przeszłości ograniczała się tylko do nauki, czyli tworzenia nowej wiedzy oraz edukacji, czyli przekazywania tej wiedzy, traktując innowacyjność motywowaną zyskiem jako będącą poniżej godności uczonego. Jednak naciski tak polityczne jak i gospodarcze sprawiły, że innowacyjność zaczęto uważać za podstawowy obowiązek naukowców.
Zapewne dlatego w krajach mających wysoki poziom gospodarczy (słynna gospodarka oparta na wiedzy) większość badaczy pracuje w instytucjach komercyjnych zajmujących się tworzeniem innowacji. Inaczej jest w Polsce, bowiem w naszym kraju około 70% naukowców pracuje na uczelniach i to publicznych, starając się z najwyższym trudem sprostać tym trzem zadaniom. Jest to prawdopodobnie zadanie niewykonalne i dlatego przy niezłym poziomie tworzonej w Polsce nauki, przy gigantycznym rozwoju edukacji, innowacyjność mierzona choćby liczbą patentów, kuleje. Poszukiwanie dróg wyjścia z tego „trójkąta bermudzkiego” powinno być głównym zadaniem wszystkich odpowiedzialnych za rozwój polskiej nowoczesnej nauki.


Formularz subskrypcji krótkich informacji o festiwalowych nowościach na stronie www.festiwal.gda.pl/subskrypcja

Data publikacji: 2009-04-28


  newsletter forum
Projekt i wykonanie: Atena Usługi Informatyczne i Finansowe Sp. z.o.o.

Patroni i sponsorzy


Patroni medialni


Zaprzyjaźnione portale


Partnerzy wybranych projektówVII Bałtycki Festiwal Nauki został wpisany do 'Kalendarza Imprez Wojewódzkich na rok szkolny 2008/2009' Pomorskiego Kuratora Oświaty w rozdziale VI. Imprezy różne (poz. 28)