Zamknij archiwum
 
       Lista aktualności - archiwum


ZAPROSZENIE DO LXXXIII KAWIARNI NAUKOWEJ BFN  
29 stycznia 2015 roku (czwartek) o godz. 18:00 do Hotelu Rezydent***** w Sopocie (Plac Konstytucji 3 Maja 3) zapraszamy na kolejny wykład popularnonaukowy w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki.
Gościem będzie prof. dr hab. Alicja Kosakowska (Instytut Oceanologii PAN w Sopocie) , Anemia oceanów - rola żelaza w ekosystemie morskim
Wstęp do Kawiarni Naukowej jest wolny.

Żelazo jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wszystkich organizmów: zarówno mikroorganizmów (bakterii, cyjanobakterii, glonów) jak i organizmów wyższych. Mimo, że pierwiastek ten zajmuje czwarte miejsce pod względem zawartości w skorupie ziemskiej (po tlenie, krzemie i glinie), to na naszej planecie są takie rejony, w których żelaza jest tak mało, że wpływa to na rozwoju szeregu organizmów. Zjawisko to obserwowane jest na olbrzymich powierzchniach oceanów, gdzie rozwój fitoplanktonu, pierwszego ogniwa łańcucha troficznego, jest w znacznym stopniu ograniczony.
Rola żelaza oraz jego biodostępność w środowisku morskim będzie przedmiotem niniejszego tematu.


Zapraszamy!

Relacje z poprzednich spotkań można obejrzeć na stronie Naukowej Interaktywnej Telewizji HD Centrum Informatycznego TASK.

Data publikacji:
2015-01-09