Zamknij archiwum
 
       Lista aktualności - archiwum


ZAPROSZENIE DO LXXX KAWIARNI NAUKOWEJ BFN  
25 września 2014 roku (czwartek) o godz. 18:00 do Hotelu Rezydent***** w Sopocie (Plac Konstytucji 3 Maja 3) zapraszamy na kolejny wykład popularnonaukowy w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki.
Gościem będzie prof. UG, dr hab. Tomasz Puzyn (Uniwersytet Gdański), Wojna postu z karnawałem czyli o ocenie ryzyka chemicznego
Wstęp do Kawiarni Naukowej jest wolny.

Trudno dziś wyobrazić sobie cywilizowany świat bez chemii. Dzięki nowym substancjom chemicznym możliwe stało się leczenie chorób, które jeszcze kilkaset lat temu uznawane były za nieuleczalne. Chemia buduje domy, umożliwia rozwój przemysłu i rolnictwa. Używane przez nas na co dzień kosmetyki i środki czystości, czy nawet zabawki, którymi bawią się nasze dzieci – to wszystko produkty powstałe dzięki osiągnięciom współczesnej chemii. ,
Z drugiej strony, coraz częściej słyszymy o negatywnym wpływie niektórych związków chemicznych na zdrowie człowieka i środowisko przyrodnicze. Najbardziej niebezpieczne wydają się być związki chemiczne, z którymi stykamy się na co dzień, nie mając pojęcia o ich negatywnym wpływie na nasze zdrowie. Według szacunków już ponad 1/5 małżeństw w naszym kraju ma problem z płodnością. Województwo Pomorskie znajduje się w niechlubnej czołówce, jeśli chodzi o wzrost zachorowań na choroby nowotworowe. Jako przyczyny pogorszenia naszego zdrowia podaje się tzw. „czynniki środowiskowe”, czyli wzrost zanieczyszczenia środowiska, w którym żyjemy przez niebezpieczne substancje chemiczne.
Jak więc pogodzić rozwój cywilizacyjny z ograniczaniem zagrożenia ze strony związków chemicznych? Rozwiązaniem jest wprowadzenie wymogu kompleksowej oceny ryzyka dla nowych substancji chemicznych przed wprowadzeniem ich na rynek, a istotnym wsparciem metod empirycznych, umożliwiającym znaczne obniżenie kosztów badań i ograniczenie liczby wątpliwych etycznie eksperymentów z udziałem zwierząt laboratoryjnych jest zastosowanie metod komputerowych.
Podczas wykładu opowiem o wysiłkach dwóch grup chemików: tych, którzy projektują nowe związki chemiczne o zdumiewających, nowych właściwościach oraz tych, którzy dbają o rzetelną ocenę ryzyka dla nowo syntezowanych chemikaliów. Tylko dzięki dobrej współpracy obu grup możliwy stanie się w przyszłości zrównoważony rozwój chemii.

Zapraszamy (relacje z poprzednich spotkań można obejrzeć na stronie Naukowej Interaktywnej Telewizji HD Centrum Informatycznego TASK).

Data publikacji:
2014-08-29