Zamknij archiwum
 
       Lista aktualności - archiwum


XII BAŁTYCKI FESTIWAL NAUKI - JUŻ ZA TYDZIEŃ!  

Sopot, 12 maja 2014 r.

XII Bałtycki Festiwal Nauki trwać będzie od 20 (wtorek) do 25 (niedziela) maja 2014 roku, ale niektóre wydarzenia będą realizowane również później. Festiwalowy program (blisko 890 różnych wydarzeń!) można przeglądać m.in. na stronie www.festiwal.gda.pl/XIIBFN.
Udział w festiwalu zadeklarowało 40 (również 40 w roku ubiegłym) instytucji: uczelnie wyższe reprezentowane w Radzie Rektorów Województwa Pomorskiego, która jest inicjatorem festiwalu, placówki Polskiej Akademii Nauk, jednostki badawczo rozwojowe oraz pozauczelniane instytucje związane z nauką (muzea, biblioteki) z województwa pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego (Elbląg).

Zgłosiły one blisko 890 (940) imprez, które odbywać się będą na terenie Trójmiasta, Słupska, Elbląga, Miastko, Malborka, Będomina, gm. Nowa Karczma, Borucina, gm. Stężyca, pow. kartuski, Helu, Kwidzyna, Pelplina, Pucka, Rzucewa, gm. Puck, oraz Wąglikowic k. Kościerzyny. W organizację tych wydarzeń zaangażowało się ponad 4 630 osób(!) - oczekujemy, że odwiedzi nas wielu gości (w tym zorganizowane grupy uczniów z terenu całego regionu i nie tylko).
Bałtycki Festiwal Nauki jest imprezą popularnonaukową przeznaczoną dla wszystkich chętnych, bez względu na wiek i wykształcenie. Trzeba jedynie zabrać ze sobą ciekawość świata i chęć poznania różnych tajemnic i zagadek nauki. Celem festiwalu jest bowiem upowszechnienie tematyki i osiągnięć prowadzonych badań naukowych oraz przybliżenie ich społeczeństwu w możliwie zrozumiałej, atrakcyjnej formie. Organizatorzy pragną zwrócić społeczną uwagę na znaczenie jakie niesie Morze Bałtyckie dla naszego regionu oraz na wartość i przydatność badań prowadzonych w licznych laboratoriach naukowych. Warto zauważyć i podkreślić, że Bałtycki Festiwal Nauki jest jedynym festiwalem nauki w Polsce realizowanym nad Morzem Bałtyckim!
W ramach festiwalu m.in. odbędzie się 25 maja br. w Gdyni na Skwerze Kościuszki przy Akwarium Gdyńskim XV Piknik Naukowy w Gdyni, a więc stoiska w miasteczku namiotowym (blisko 70 stoisk czynnych od 10:00 do 18:00). W Gdyni w niedzielę dostępny będzie do zwiedzania również statek badawczy Uniwersytetu Gdańskiego r/v "Oceanograf 2". Formę pikniku będzie miał również VII Sopocki Dzień Nauki (sobota, 24 maja br. od 10:00 do 17:00 na pl. Zdrojowym w Sopocie przed molo).
Zapraszamy też do słuchania we wtorek, 20 maja br. od godz. 10:05 na antenie Radia Gdańsk (103,7 MHz) transmisji z debaty na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego pod tytułem "Program Operacyjny Inteligentny Rozwój. Biznes a nauka".
Równocześnie uprzejmie zapraszam na spotkanie z prof. Krystyna Gawlikowska-Hueckel (Uniwersytet Gdański). Spotkanie odbędzie się w ramach Kawiarni Naukowej (79. odsłona) Bałtyckiego Festiwalu Nauki 22 maja 2013 r. (czwartek) o godz. 18:00 w Hotelu Rezydent***** w Sopocie (Plac Konstytucji 3 Maja 3). Profesor Gawlikowska odpowie na ciekawe pytanie "Czy ekonomia może być moralna?". Mimo bogatego dorobku, ekonomia nigdy nie była i nie będzie nieomylna, kolejne teorie wzbogacają naszą wiedzę, wyposażają politykę gospodarczą w nowe instrumenty, ale nie pozwalają nam na tyle skutecznie gospodarować, aby uniknąć kryzysów, biedy, bezrobocia. Czy powodem tej sytuacji jest to, że zawsze integralną częścią ekonomii jest człowiek, którego niepohamowana chciwość powoduje naruszenie zasad równowagi gospodarczej?
Oczywiście katalog wydarzeń festiwalowych jest dużo bardziej bogaty. Pewnym ułatwieniem może być specjalnie przygotowana strona internetowa www.festiwal.gda.pl/XIIBFN z przewodnikiem, podpowiedziami i rozbudowaną wyszukiwarką.
Dodać się godzi, iż zasadą festiwalową jest, że wykładowcy nie pobierają za swoje wystąpienia honorariów, a wstęp na wszystkie festiwalowe imprezy jest bezpłatny.
Gazeta Wyborcza Trójmiasto dołączy w sobotę, 17 maja br. do lokalnego wydania "Gazetę na Festiwal Nauki".
Bałtycki Festiwal Nauki został wyróżniony nagrodą "Popularyzator Nauki 2009" w kategorii "Dziennikarz, redakcja, instytucja nienaukowa". Była to piąta edycja tego konkursu organizowanego przez Polską Agencję Prasową i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.


Formularz subskrypcji krótkich informacji o festiwalowych nowościach na stronie www.festiwal.gda.pl/subskrypcja
Zapraszam również na forum dyskusyjne www.festiwal.gda.pl/forum oraz Bałtycki Festiwal Nauki na Facebooku

Data publikacji:
2014-05-12