Zamknij archiwum
 
       Lista aktualności - archiwum


ZAPROSZENIE DO LXXIX KAWIARNI NAUKOWEJ BFN  
22 maja 2014 roku (czwartek) o godz. 18:00 do Hotelu Rezydent***** w Sopocie (Plac Konstytucji 3 Maja 3) zapraszamy na kolejny wykład popularnonaukowy w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki.
Gościem będzie prof. UG, dr hab. Krystyna Gawlikowska-Hueckel (Uniwersytet Gdański), Czy ekonomia może być moralna?
Wstęp do Kawiarni Naukowej jest wolny.

Rozwój teorii ekonomii jest imponujący. Zajmują się nią nie tylko ekonomiści, ale „na stałe” zagościli w niej matematycy, historycy, geografowie, fizycy, psychologowie. W ekonomii różna jest ocena człowieka i jego roli w gospodarowaniu. Ludziom przypisuje się „zwierzęce instynkty”, egoizm lub przekonuje się ich o konieczności przestrzegania etyki i kierowania się altruizmem.
Mimo bogatego dorobku, ekonomia nigdy nie była i nie będzie nieomylna, kolejne teorie wzbogacają naszą wiedzę, wyposażają politykę gospodarczą w nowe instrumenty, ale nie pozwalają nam na tyle skutecznie gospodarować, aby uniknąć kryzysów, biedy, bezrobocia. Czy powodem tej sytuacji jest to, że zawsze integralną częścią ekonomii jest człowiek, którego niepohamowana chciwość powoduje naruszenie zasad równowagi gospodarczej?

Zapraszamy (relacje z poprzednich spotkań można obejrzeć na stronie Naukowej Interaktywnej Telewizji HD Centrum Informatycznego TASK).

Formularz subskrypcji krótkich informacji o festiwalowych nowościach na stronie www.festiwal.gda.pl/subskrypcja
Zapraszam również na forum dyskusyjne www.festiwal.gda.pl/forum oraz Bałtycki Festiwal Nauki na Facebooku

Data publikacji:
2014-05-01