Zamknij archiwum
 
       Lista aktualności - archiwum


ZAPROSZENIE DO LXXVI KAWIARNI NAUKOWEJ BFN  
27 lutego 2014 roku (czwartek) o godz. 18:00 do Hotelu Rezydent***** w Sopocie (Plac Konstytucji 3 Maja 3) zapraszamy na kolejny wykład popularnonaukowy w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki.
Gościem będzie prof. dr hab. n. med. Andrzej Lubiński (Uniwersytet Medyczny w Łodzi) Migotanie przedsionków - najpowszechniejsza arytmia u człowieka. Na czym polega i jakie sobie z nim radzić?
Wstęp do Kawiarni Naukowej jest wolny.

Migotanie przedsionków to kolejna epidemia XXI wieku. Migotanie przedsionków jest najczęstszym zaburzeniem rytmu serca. W Polsce arytmia ta dotyka najpewniej 300-400 tys. osób i stanowi duży problem zarówno dla pacjenta, jak i opiekujących się nim lekarzy. Zapadalność rośnie proporcjonalnie do wieku w skali rocznej wynosi około 5-7%. Częstość występowania udarów niedokrwiennych mózgu czy napadów przemijającego niedokrwienia mózgu u chorych z tą arytmią jest około 2-7 razy większa niż u osób bez migotania. Umieralność wśród osób z migotaniem przedsionków jest prawie dwa razy większa niż u osób z prawidłowym, zatokowym rytmem serca. W wykładzie zostaną omówione nie tylko najważniejsze podstawowe zagadnienia na temat rozpoznawania arytmii, lecz także aktualne informacje dotyczące przyczyn i mechanizmów migotania, strategii leczenia, leków antyarytmicznych oraz przeciwzakrzepowych, odpowiedzi na pytania, czy i kiedy stosować zabiegi ablację i tzw. zatyczek uszka lewego przedsionka, i jak postępować po zabiegu oraz niektóre inne tematy w miarę możliwości czasowych.

Zapraszamy (relacje z poprzednich spotkań można obejrzeć na stronie Naukowej Interaktywnej Telewizji HD Centrum Informatycznego TASK).

Formularz subskrypcji krótkich informacji o festiwalowych nowościach na stronie www.festiwal.gda.pl/subskrypcja
Zapraszam również na forum dyskusyjne www.festiwal.gda.pl/forum oraz Bałtycki Festiwal Nauki na Facebooku

Data publikacji:
2014-02-06